Ranking 5 najlepszych filmów familijnych, które obejrzysz z całą rodziną

Rodzinne oglądanie filmu

Czas spędzony z dziećmi jest bezcenny. A wspaniałym pomysłem na zagospodarowanie go jest wspólne oglądanie filmów dla całej rodziny. Jeśli zastanawiacie się co oglądać z dziećmi i gdzie natrafić na fajne filmy, które umilą wspólny czas, ten artykuł pomoże znaleźć odpowiedź.

Dlaczego warto spędzić czas z rodziną

Mówi się, że czas to pieniądz, jednak wartość chwil spędzanych w rodzinnym gronie jest nieoceniona. W dzisiejszym świecie coraz trudniej o zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym. Zabiegani są nie tylko dorośli, również dzieci mają dużo więcej zajęć, niż mieli ich rodzice, kiedy byli w podobnym wieku. Dodatkowe lekcje tańca, śpiewu, nauka programowania, zajęcia sportowe i językowe. Do tego prace domowe, nauka i obowiązki. Gdzie w tym wszystkim czas na budowanie relacji między rodzicami a ich pociechami?

Dorośli często kompensują brak uwagi prezentami, drogimi gadżetami, ubraniami. Jednak to, co najważniejsze nie ma ceny. Być może w tym roku zamiast prezentów na dzień dziecka, warto zorganizować wspólne oglądanie filmów dla całej rodziny? Oczywiście warto spędzać czas z rodziną nie tylko od święta. Pozwoli to zbudować trwałe relacje, a także mieć wpływ na to, jak nasze pociechy postrzegają świat.

Rodzinne oglądanie filmu
Źródło: Pexels

Nauka płynąca z ekranu

Filmy do oglądania z dziećmi najczęściej niosą ze sobą wartościowy przekaz. Morał, który będzie wskazówką do tego, jakie postawy życiu są ważne. Jest to doskonała okazja do dyskusji o tym, co jest dobre, a co złe i jakie postawy są godne naśladowania. Będzie to ciekawa lekcja zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci.

Fabuła filmów dla dzieci i lekcje z nich płynące są świetną inspiracją do przeprowadzania wychowawczych, niewymuszonych rozmów i umacniania w naszych dzieciach pożądanych wartości. Dzieci chętnie uczą się od swoich ekranowych idoli i wzorują się na ich postawach. Mądrze dobrane ekranizacje pomogą rozwijać dziecięcą wrażliwość.

Gdzie oglądać fajne filmy

Przed kilkunastoma laty na każdym osiedlu w większym mieście znajdowała się wypożyczalnia kaset. Najpierw video, potem dołączyły filmy na płytach DVD. Dzisiejsze dzieci nie znają tych pojęć, a dostęp do treści stał się możliwy na wyciągnięcie ręki, z kanapy własnego domu.

Platformy streamingowe takie jak Netflix i Amazon Prime Video cieszą się dużą popularnością w Polsce. Po zakupieniu subskrypcji można cieszyć się szerokim wyborem filmów dla całej rodziny, które wprost zachęcają do wspólnego oglądania! Warto dodać, że dostępne są nie tylko filmy, ale i seriale Netflixa oraz Amazona, które są bardzo popularne wśród widzów. Proponowana oferta zadowoli zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.

Oczywiście warto śledzić program telewizyjny- jest wiele stacji, które puszczają bajki i filmy dla całej rodziny nie tylko od święta. Przeszkadzać mogą reklamy, od których jesteśmy coraz bardziej odzwyczajeni, jednak wiele programów nie przerywa nimi seansów. Kablówki mają w swych ofertach wiele stacji dedykowanych dla dzieci.

Wspaniałą rozrywką jest również wyprawa do kina. Ciemna sala, profesjonalne nagłośnienie i ogromny ekran sprawiają, że oglądanie filmów przeistacza się w prawdziwą przygodę! Każdy z nas pamięta pierwszy film obejrzany w kinie i emocje, które ze sobą niósł. Warto śledzić ofertę nie tylko multiplexów, ale również kin studyjnych, które często urządzają specjalne pokazy na dzień dziecka, ferie czy w wakacje.

Kino
Źródło: Pexels

Filmy do wspólnego oglądania z dziećmi

Nie każdy film nadaje się do wspólnego oglądania z dziećmi, wybór jest jednak bardzo duży. Najpopularniejsze platformy streamingowe takie jak Netflix czy Amazon Prime Video oferują szeroki repertuar bajek, filmów na święta (nie tylko Bożego Narodzenia!) i familijnych. Znajdziemy tam też najlepsze filmy przygodowe, takie jak Park Jurajski, Sekretne Życie Zwierzaków Domowych czy Hotel Transylwania dostępne na Amazonie oraz Enola Holmes, Spider Man i Mia i biały lew, które znajdziemy w ofercie Netflixa.

Ofertę wzbogacają nie tylko filmy, ale i seriale Netflixa czy Amazona. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Psi Patrol, Grzmotomocni, Świnka Peppa czy Inspektor Gadżet to zaledwie kilka propozycji popularnego Netflixa. Amazon Prime Video oferuje takie pozycje jak Bing, Dodaj Magii czy Spongebob Kanciastoporty. Wybór jest szeroki dla dużego przekroju grup wiekowych. Ogranicza nas tylko czas!

Od kiedy zacząć?

Odpowiedź na pytanie, w jakim wieku możemy zacząć wprowadzać filmy dla dzieci, jest bardzo trudna. Każdy rodzic musi sam podjąć tę decyzję. Wiele pozycji familijnych nadaje się już dla kilkuletnich dzieci. Warto pamiętać o zdrowych proporcjach pomiędzy spędzaniem czasu przed ekranem a innymi aktywnościami. Nic nie zastąpi ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, a wyobraźnię można rozwijać nie tylko oglądając filmy, lecz również czytając książki.

Mama i córka
Źródło: Pexels

Top 5 filmów familijnych

  1. Coco

Ta produkcja Pixara z 2017 roku to prawdziwe arcydzieło animacji. Kochający muzykę dwunastoletni Miguel w pogoni za swoją pasją trafia do Krainy Umarłych, gdzie próbuje odkryć historię swoich przodków.

Bajka porusza trudne tematy przemijania, tęsknoty za tymi, którzy odeszli, więzów rodzinnych oraz pogoni za marzeniami. Ze względu na tematykę jest często wybierana w okolicy święta zmarłych ponieważ pozwala w przystępny sposób oswoić temat śmierci. Z uwagi na powagę poruszanych treści jest to film dla dzieci starszych niż 5-6 lat.

Animacja ta jest nie tylko piękna, ale i wyjątkowo mądra oraz wartościowa. Jest osadzona w tradycji i kulturze Meksyku. Zachwyci nie tylko najmłodszych, również rodzice nie będą obojętni na przesłanie, które ze sobą niesie.

  1. Jumanji

Klasyka gatunku z 1995 roku. Jeden z najlepszych filmów przygodowych, który wielu współczesnym rodzicom kojarzy się z ich własnym dzieciństwem.

Gdy dwunastoletni Alan odnajduje pudełko z tajemniczą grą, przy której zaczynają się dziać tajemnicze rzeczy, zostaje na 26 lat wciągnięty do dżungli. Dopiero gdy do jego domu wprowadza się rodzeństwo- Judy i Peter, gra rozpoczyna się na nowo po tym, jak dzieci znajdują zapomnianą planszę i rzucają kostką. Powoduje to serię niesamowitych zdarzeń w wyniku których dżungla dostaje się do świata dzieci.

To przepełnione efektami specjalnymi widowisko jest nie tylko fajnym filmem. Niesie też ze sobą przekaz o odwadze, sile przyjaźni i współpracy. Pozwala uruchomić wyobraźnię i na moment przenieść się do świata pełnego dzikich zwierząt i niebezpieczeństw. Mimo że efekty specjalne jasno wskazują na wiek filmu, produkcja z pewnością zachwyci i współczesne dzieci. Jumanji jest w każdej chwili dostępny na Netflixie.

  1. Jak ukraść księżyc

Popularna animacja z 2010 roku jest szerzej rozpoznawalna jako „Minionki”. Główny bohater Gru to przestępca- ambitny, lecz trochę nieudolny. Poznajemy go w momencie, w którym planuje brawurową kradzież- jego celem jest ukraść księżyc! Gru ma do pomocy całą armię pociesznych żółtych stworków w okularach i niebieskich ogrodniczkach. Minionki są urocze, porozumiewają się swoim własnym językiem i… bawią do łez. Na ekranie obserwujemy głównego bohatera, który pod wpływem przygarnięcia pod swój dach trzech uroczych sierotek odkrywa w sobie zupełnie nowe cechy.

Produkcja świetnie nada się do oglądania z dziećmi, nawet małymi. Uczy, że najważniejsze w życiu to być blisko, a rodzina i przyjaźń to prawdziwa gwarancja szczęścia. Jak ukraść księżyc zobaczymy zarówno na Netflixie, jak i na Amazon Prime Video.

  1. Charlie i Fabryka Czekolady

Ta powieść fantasy z 2005 roku jest jedną z obowiązkowych pozycji na Święta Bożego Narodzenia. Pochodzący z bardzo ubogiego domu Charlie, jako jeden z pięciu szczęściarzy zdobywa złoty bilet uprawniający go do odwiedzenia fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Willy to tajemniczy i bardzo ekscentryczny bogacz zatrudniający armię Oompa Loompów. Poza Charliem, fabrykę odwiedzają rozpieszczone dzieci z zamożnych domów oraz ich opiekunowie. Podróż po fabryce przepełniona jest nie tylko przygodami, ale też ważnymi lekcjami dotyczącymi ludzkich postaw i zachowań.

Klimat tego filmu wciąga i wprost zachęca do wspólnego oglądania. Z pewnością będzie dobrą inspiracją do rozmowy z dzieckiem na temat tego, jak nasze zachowania wpływają na innych i jakie wartości są ważne w życiu. Niesmowita scenografia, animacje, piosenki oraz brawurowa gra Johnny’ego Deppa to charakterystyczne elementy tej słynnej produkcji. Charlie i Fabryka Czekolady jest w ofercie Netflixa, gdzie jest dostępny nie tylko w święta.

  1. Shrek

Shrek to oscarowa animacja z 2001 roku, która doczekała się niesamowitej popularności na całym świecie. Film ten można bez wahania określić mianem kultowego. Mimo że jest animowany, nadaje się nie tylko do oglądania z dziećmi. To jeden z najlepszych filmów przygodowych, który doprowadza do łez ze śmiechu również dorosłych.

Nieokrzesany, zielony ogr oraz bezczelny i rozgadany osioł ruszają na ratunek pięknej księżniczce pilnowanej przez strasznego smoka. Celem jest odzyskanie spokoju zakłóconego pojawieniem się postaci z bajek, wypędzonych z królestwa przez złego Lorda Farquaada. Oparta na klasycznej fabule animacja, pełna jest specyficznego humoru oraz żartów, które na dobre weszły do popkultury i codziennego użycia.

To nie jest tylko śmieszny film do wspólnego oglądania, a już na pewno nie jest to jedynie film dla dzieci. Shrek niesie ze sobą cenne lekcje o sile przyjaźni, czynieniu dobra i prawdziwej wartości, która kryje się we wnętrzu. Dostępna zarówno na Netflixie, jak i w Amazon Prime Video produkcja doczekała się wielu kontynuacji, które również cieszą się dość dużą popularnością.

Zdrowy rozsądek

Platformy streamingowe takie jak Amazon Prime Video i Netflix oferują filtrowanie zawartości dostosowane do wieku. Nie należy jednak zapominać, że to do rodzica należy ostateczna decyzja dotycząca tego, które filmy nadają się do wspólnego oglądania z dziećmi. To my najlepiej znamy swoje pociechy i jesteśmy w stanie ocenić ich dojrzałość i wrażliwość. Nie zapominajmy o tym, wybierając pozycję na najbliższy seans. Mądry dobór filmów dla dzieci ułatwią również internetowe recenzje czy opinie znajomych. Pozycje opisane w tym artykule z pewnością zainteresują zarówno małych, jak i dużych odbiorców.

You Might Also Like

One Comment

  1. Paulina Kozłowska

    Ciekawe polecajki! Jednak Shreka nie zastąpi chyba żaden inny film. Kocham po prostu i moje dzieci też uwielbiają. Czekam na kolejne zestawienia i rankingi. Ogólnie, ciekawa strona się tworzy 🙂 Dobrego dnia!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close