Czym zajmuje się kurator rodzinny – jak wygląda nadzór kuratora nad rodziną

Czteroosobowa rodzina

Życie pisze różne scenariusze i nie zawsze wszystko przebiega po naszej myśli. Czasami potrzebne jest wsparcie z zewnątrz, aby sytuacja się unormowała. Jeśli sąd orzekł nadzór kuratora rodzinnego, to nie ma się czego obawiać. Jest to osoba, która ma pomóc, a nie zaszkodzić. Na czym polega praca kuratora rodzinnego? Jakie ma prawa i obowiązki? Jaka jest rola kuratora sądowego przydzielonego rodzinie? O tym można przeczytać poniżej!

Jaka jest rola kuratora w sprawie rodzinnej?

Kurator rodzinny zawsze działa na polecenie sądu. Jest to funkcjonariusz publiczny, który odpowiedzialny jest za sprawowanie pieczy nad objętą nadzorem rodziną. Rola kuratora sądowego jest zależna przede wszystkim od tego, jaki problem pojawił się w danej rodzinie.

• Sprawy karne nieletnich. Kurator współpracuje nie tylko z samym nieletnim, ale też osobami z jego najbliższego otoczenia. Kurator rodzinny ma prawo przeprowadzić wywiad w szkole, ośrodku pomocy społecznej, czy terapeutycznym. Głównym celem jego działania jest wpływ na zmianę zachowania nieletniego. Chodzi o to, aby nie popełniał przestępstw i nie wykazywał cech osoby zdemoralizowanej (picie alkoholu, wagary, zażywanie narkotyków, ucieczki z domu, palenie papierosów). Natomiast wywiad kuratora w środowisku pozwala mu ocenić, czy zmiana zachowania nastąpiła i w jakim stopniu.
  • Sprawy opiekuńczo – wychowawcze. W tym przypadku rola kuratora sądowego odnosi się w dużej mierze do zachowania rodziców, którym została ograniczona władza rodzicielska. W pierwszej kolejności musi on pomóc rodzicom zrozumieć popełniane błędy wychowawcze i kierować ich na odpowiednie tory. Jeśli działania kuratora w sprawie rodzinnej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to zmuszony będzie odebrać dziecko rodzicom i skierować je do rodziny zastępczej. Z tym że takie działanie tak naprawdę to ostateczność, ponieważ wcześniej kurator rodzinny przeprowadzając wywiad środowiskowy, stara się ustalić możliwe opcje i umieścić dziecko w rodzinie spokrewnionej np. u dziadków. W innym przypadku nadzór kuratora może być też nałożony, gdy rodzice się rozstali i nie mogą dojść do porozumienia w kwestii opieki nad dzieckiem.
  • Sprawy odwykowe. Sąd może ustanowić kuratora w sprawie rodzinnej, kiedy w domu pojawia się problem nałogu i został nałożony nakaz leczenia odwykowego niestacjonarnego. Kurator rodzinny ma prawo sprawdzać, czy dana osoba nie unika leczenia, zachowuje abstynencję i czy nie jest uciążliwy dla rodziny. Zgodnie z decyzją sądu kurator musi przeprowadzić wywiad środowiskowy i złożyć stosowne wnioski. Kiedy nadzór nie przynosi efektów, kurator rodziny ma prawo wnioskować o zmianę środków nałożony na uzależnionego.
Nastolatek

Dla wielu osób ustanowienie kuratora w sprawie rodzinnej jest sposobem na walkę i wyjście z problemów. Niestety funkcjonariusz publiczny nie wykona pracy sam. Bez zaangażowania i współpracy ze strony rodziny całe jego działanie nie będzie miało żadnego sensu. Wbrew pozorom kurator rodzinny z reguły jest osobą, która szuka takich rozwiązań, które będą korzystne dla wszystkich. W razie potrzeby może także pomóc w wyjaśnieniu zagadnień sądowych, które dla zwykłych ludzi często są niezrozumiałe i dość zawiłe.

Czy kurator rodzinny ma prawo przyjść do domu bez uprzedzenia?

Zgodnie z prawem kurator rodzinny ma obowiązek składać w sądzie okresowe sprawozdania. W związku z tym musi też systematycznie odwiedzać rodzinę pod nadzorem. Niekoniecznie musi zapowiadać swoją wizytę. Kurator rodzinny ma prawo przyjść do domu zainteresowanych w każdej chwili. Może też przeprowadzić wywiad środowiskowy w dowolnym momencie. Zwłaszcza jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że w rodzinie dochodzi do niewywiązywania się z nałożonych przez sąd obowiązków.

Kim są kuratorzy z krajowego stowarzyszenia zawodowych kuratorów?

Krajowe Stowarzyszenie Zawodowych Kuratorów to strona partnerska Krajowej Rady Kuratorskiej. Kim są kuratorzy, którzy ją tworzą? Otóż są to osoby pracujące w zawodzie kuratora i dzielą się swoim doświadczeniem z innymi, ale nie tylko. Na ich stronie internetowej można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat ich pracy, nowych publikacji książkowych, czy też wszelkich zmian w przepisach prawnych. Krajowe stowarzyszenie zawodowych kuratorów sądowych wzajemnie informuje się o istotnych wydarzeniach zarówno tych miłych, jak i przykrych.

Kurator

Ponadto mają także forum, na którym mogą się też udzielać zwykli ludzie. Kuratorzy zarejestrowani na tym forum chętnie odpowiadają na pytania i wyjaśniają wszelkie nieścisłości. Co więcej, Stowarzyszenie Zawodowych Kuratorów sądowych wspiera akcje charytatywne, więc jak widać, nie tylko pomagają osobom pod ich nadzorem, ale też tym, którzy bez tej pomocy nie mogliby normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Chętnie dzielą się zbiórkami organizowanymi w sieci na rzecz osób zmagających się z ciężkimi chorobami. Zresztą dzielnie wspierali też służbę zdrowia w dobie pandemii i otrzymali należne, oficjalne im podziękowania.

1. patryk

Ciekawy artykuł, jak również strona. Z pewnością ma potencjał. Z niecierpliwością czekam na następny artykuł. Myślę, że będzie równie dobry 🙂